[08/21/2019 10:20:02 ب.ظ] [۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد] [عضويت در پورتال] [ورود مديران]
Skip Navigation Links

بیانیه پایانی دومین کنگره ملی تروما

 بسم الله الرحمن الرحیم

         سلام وتحیات الهی به پیشگاه قدسی و نورانی پیام آوران رسالت و هدایت بویژه دوازدهمین اختر فروزان آسمان ولایت و امامت ، عدالت گستر گیتی حضرت ولی عصر (عج) و با درود به ارواح تابناک و ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و شهدای والا مقام نهضت سرخ انقلاب اسلامی ، و با درود و آرزوی سلامتی برای پرچمدار اسلام ناب نبوی در عصر بیداد الحاد و التفاظ مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ( مدظله العالی)

پس از برگزاری نخستین کنگره ملی تروما در دی ماه سال 1393 و در راستای استمرار تلاش برای تبیین ابعاد متنوع و آثار گسترده اقتصادی ، اجنماعی بهداشتی و درمانی، ناشی از تروما در کشور و بایسته ها والزامات آمادگی تخصصی نظام سلامت  ، قطب علمی آموزشی تروما دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...(عج) با همکاری جامعه جراحان ایران همیاری مراکز تحقیقاتی ترومای دانشگاه های علوم پزشکی کشور و و سایر دستگاهها و نهاد های مسئول ، برگزاری دومین کنگره ملی تروما را برنامه ریزی و پیگیری نمودند تا در پرتو چنین رویداد ارزشمندی دگر بار همگان و بویژه مسئولین و متولیان اصلی موضوع تروما در کشور را به ایفای نقش ملی، عالمانه، بلا درنگ و جهادی در این عرصه فرا بخوانند.

برگزاری دومین کنگره ملی تروما فرصتی را فراهم ساخت تا افزون بر تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن تجارب تخصصی و معرفی یافته های نوین علمی ، در زمینه پیشگیری ، امداد و درمان ، صاحب نظران دلسوز و فرهیخته ، چالشها و راهکارهای مواجهه موثر با آنها را در زمینه تروما ، به هم اندیشی و نقد منصفانه نشسته و اهم موضوعات مورد توجه  را در قالب بیانیه نهایی به محضرسیاستگذاران و مسئولین دلسوز دستگاههای تقنینی اجرایی ،  نظارتی و جامعه وزین علمی و پزشکی کشور تقدیم نماید.

1-                  نظر به ابعاد گسترده و متنوع پیامدها و عوارض تروما  و ضرورت برنامه ریزی علمی و پایش مستمر آن بمنظور پاسخگویی شایسته و اثربخش به نیازها در موضوع تروما ، در زمینه های پیشگیری ، پیش بیمارستانی ، درمان ، آموزشی و پژوهشی موکدا پیشنهاد می گردد کمیته کشوری تروما به ریاست وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تشکیل گردد بدیهی است انتظار می رود  کمیته کشوری علاوه بر انسجام سیاست ها و هماهنگی مدیریتی در نظام سلامت کشور ، نسبت به انعکاس واقعیتها و ضرورتهای موضوع تروما در سطح کشور و هماهنگی بهره وری از ظرفیتهای ملی و جلب حمایتهای فرابخشی ایفای نقش نماید . طراحی، اجراء و پایش برنامه آینده نگاری ملی تلفات و عوارض حوادث جاده ای درکمیته کشوری میتواند منتج به پیامدهای مثبت گردد.

2-              در مدیریت علمی تروما ، اساسی ترین و اثر بخش ترین اقدام موثر در جامعه ، سرمایه گذاری و برنامه ریزی در موضوع پیشگیری می باشد جایگاه پیشگیری از تروما می بایست به اولویت نخست دستگاههای مسئول در سیاستگذاری و برنامه ریزی ارتقاء یابد . بر اساس آمار در کشور ما در موضوع تروما و بویژه در پیدایش بخش عمده ای از حوادث جاده ای و ترافیکی عامل انسانی نقش اصلی را ایفا می کند قطعا" در پیشگیری فعال از رخداد حوادث مذکور و کاهش عوارض ناشی از آن ، توسعه آموزشهای فراگیر و همگانی موثر ترین اقدام تلقی می گردد. در تحقق و تقویت راهبرد پیشگیری فعال در جامعه توجه به مولفه های زیر دارای اهمیت می باشد:

1-2-طراحی و استقرار نظام  ملی آموزشی همگانی حوادث و سوانح با محوریت  و با مشارکت کلیه دستگاههای اجرایی بویژه جمعیت هلال احمر و وزارت آموزش و پرورش و همراهی سازمانهای مردم نهاد، به گونه ای که آموزش گسترده همگانی در زمینه پیشگیری و برخورد  با حوادث دردانشگاهها ،مدارس، مساجد ، پادگانها و سایر اماکن ممکن از رونق و پویایی روزافزون برخوردار بوده و سپری نمودن و اخذ تاییدیه آموزشهای مذکور شرط ورود به فعالیتهای حرفه ای تلقی گردد .

2-2- ایجاد بستر های قانونی و حمایت های معنوی و ارائه تسهیلات ویژه به سازمانهای مردم نهاد و مراکز غیر دولتی فعال در زمینه آموزش پیشگیری از تروما .

3-2-تحقق نظام ایمن سازی فعالیتهای صنعتی و کارگاهی بویژه در زمینه تعریف و نظارت بر استاندارد های تولید و بهره وری از ماشین آلات داخلی و وارداتی و ارتقاء بهداشت حرفه ای و ایمنی در فعالیت های صنعتی و خدماتی .

4-2- انتظار می رود رسانه ملی ، و نظریه پردازان رسانه های مکتوب و مجازی در کشور به عنوان پرچمدار توسعه و تعمیق آگاهیهای عمومی جامعه در زمینه پیشگیری از تروما و حوادث جاده ای ایفای نقش نمایند.

5-2-ضمن سپاسگذاری از تلاشها و موفقیتهای پلیس راهور در زمینه حوادث جاده ای ، ضروری است اعمال مدیریت و قوانین بازدارنده در مورد ایمنی سفر چون تحقق استانداردهای فنی تولید و معاینه فنی خودروها و استفاده از صندلی ایمنی کودک ، کمربند ، کلاه ایمنی و ... سایر قوانین مرتبط مورد توجه جدی و روز افزون واقع گردد .

3-              پیشینه و شواهد فراوان و متقن موجود نشانگر آن است که قوانین روزآمد و بازدارنده ،همواره نقش مهمی در پیشگیری از حوادث و تروما در جامعه ما ایفا نموده اند، متاسفانه کشور عزیز ما از این واقعیت تلخ رنج می برد که بعلت حوادث و تروما با بالاترین میزان سالهای از دست رفته عمر نیروی فعال جامعه مواجه بوده و معادل 5% تولید ناخالص ملی کشور صرف موضوع تروما و عوارض ناشی از آن می شود. انتظار آن است که مجلس محترم شورای اسلامی به عنوان عصاره فضایل ملت .

الف :ضمن آسیب شناسی عدم اجرا قانون مصوب در برنامه پنجساله سوم در ارتباط با موضوع حوادث و تروما  راهکارهای تحقق مصوبه قانونی مذکور را در برنامه پنجساله ششم مورد توجه جدی قرار دهد .

ب : شایسته و ضروری آن است نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و بویژه کمیسیونهای محترم بهداشت و درمان و امور اجتماعی مجلس با دغدغه مندی و حساسیت ویژه به این موضوع ورود کرده و با ارزیابی جامع مولفه های موثر نسبت به پیشنهاد قوانین موثر و مورد نیاز نزاع و دیگر انواع تروما بویژه در زمینه حوادث جاده ای ، توسعه بزرگراههای ایمن اقدام نمایند.

4-              استقرار ( سیستم جامع تروما) که از دستاوردهای آن بهره مندی از نظام کارآمد رسیدگی پیش بیمارستانی و بیمارستانی و دسترسی مطلوب به مراکز مجهز و تخصصی درمان تروما(  TRUMA  CENTER ) می باشد از نیازهای جدی و مهم در مقوله مدیریت علمی تروما در کشور محسوب گردد تحقق شایسته استقرار سیستم جامع تروما نیازمند توجه جدی به نکات زیر می باشد:

1-4- ایجاد مدیریت واحد جاده ای با هدف بهره وری شایسته از ظرفیتها و امکانات موجود ، تجهیز ناوگان امدادی به سیستم پزشکی از راه دور ( تله مدیسین) و ارتقاء آموزشها و مهارتهای تخصصی امدادگران از مولفه های مهم در پیدایش سامانه کارآمد پیش بیمارستانی در سیستم جامع تروما محسوب می گردد.

2-4-استقرار نظام ثبت تروما در کشور با همکاری سازمانها و نهاد های مرتبط به تروما ، از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور در برنامه پنج ساله ششم مورد اولویت قرار گیرد .

3-4-تدوین و نظارت بر اجرای راهنماهای سلامت (گاید لاین) در زمینه های درمان و توان بخشی در تروما نیازمند پیگیری جدی معاونت درمان وزارت ، مراکز تحقیقاتی تروما و انجمن های علمی تحت پوشش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد.

5-              توسعه و تعمیق آموزشهای تخصصی مرتبط با تروما در نظام سلامت کشوراز راهبرد های مهم در راستای ارتقاء آمادگی سیستم بهداشت و درمان کشور محسوب گردیده و توجه به نکات زیر در این راستا مورد تاکید می باشد

1-5-بازبینی برنامه ، سرفصل ها ، عناوین، ساختار ، منابع و روشهای آموزشی در زمینه تروما و حوادث در دوره های پزشکی عمومی ، پرستاری ، پیراپزشکی و دوره های تخصصی و فوق تخصصی بالینی منطبق بر نیازهای فعلی و آتی جامعه و شواهد و منابع علمی روزآمد .

2-5- توسعه وتقویت دوره های تکمیلی و فلوشیپ تروما و حوادث بر اساس نیاز سنجی و مطالعات تطبیقی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور

3-5- الزامی شمردن اختصاص بخشی از برنامه های آموزش مداوم جامعه پزشکی به موضوع تروما و حوادث.

4-5-توسعه و ترویج آموزشهای مداخلات روانشناختی درتروما ویژه دانشجویان علوم پزشکی ، روانشناسی  مددکاری ، فوریتهای پزشکی و نیروهای امدادی و انتظامی که در مداخلات امدادی و درمانی تروما نقش دارند.

6-            توسعه و ارتقاء تحقیقات ملی تروما در کشور در گروه حمایت موثر از مراکز تحقیقاتی تروما موجود در دانشگاههای علوم پزشکی کشور از حیث ساختار ، اعتبار بخشی و تامین بودجه طرحهای مصوب می باشد تا پاسخگویی شایسته به چالشها و اولویتهای تخصصی نظام سلامت کشور را در زمینه تروما به ارمغان آورد.

7-            نظر به عوارض طولانی مدت و خسارت آفرین تروما و نقش مهم و برجسته اقدامات توانبخشی در کاهش عوارض و هزینه های مذکور پیشنهاد می گردد موضوع توسعه بیمارستانها و مراکز توانبخشی ، ارتقاء فعالیتهای تخصصی و استانداردهای تجهیزات مورد نیاز در برنامه 5 ساله ششم توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه های مرتبط چون سازمان بهزیستی و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی مورد توجه جدی قرار گیرد .

 

 

و السلام و رحمته ا...و برکاته

دبیر خانه دومین کنگره ملی تروما

16 آذر ماه 1395 تهران – سالن همایشهای

 کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

**********************************************

رئیس قطب علمی تروما خبر داد

دومین کنگره ملی تروما برگزار می گردد
گروه خبر: دومین کنگره ملی تروما در سال جاری برگزار می گردد .   دکتر سید مسعود خاتمی رئیس قطب علمی آموزشی تروما با اعلام خبر فوق افزود: به دلیل اهمیت مقوله تروما در کشور و چالشهای متنوعی که در این حوزه مهم هر روز ما را با خسارتهای هنگفت انسانی و اقتصادی روبرو می کند و همچنین بازخوردهایی مناسبی که از اولین کنگره ملی تروما در سال 1393 حاصل شد ، با تصمیم چندی قبل شورای قطب تروما مقرر گردید دومین کنگره ملی تروما با شعار اصلی تازه های تروما و ارائه یافته های علمی نوین در خصوص  مدیریت و درمان برای متخصصان و همچنین برجسته سازی بیشتر مقوله تروما برای مسئولان امر  در تاریخهای 13 الی 16 آذر ماه سالجاری در مرکز همایشهای بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در تهران با حداکثر امتیاز بازآموزی  برگزار گردد.
رئیس قطب تروما در ادامه افزود : کمیته علمی کنگره در فراخوان خود محورهای اصلی : تازه های درمان در تروما ، پیشگیری از بروز  تروما ،نقش آموزش در کاهش حوادث  ،تریاژ در تروما  ،نقش فن آوریهای نوین در مدیریت مصدومین ،پرستاری در تروما ، سامانه کشوری تروما و ثبت آمار و قوانین و مقررات در تروما و اختلالات روانی پس از تروما  PTSD آغاز به کار کرده و فراخوان ارسال مقالات علمی انجام شده است و محققین و اساتید محترم در سراسر کشور تا اول مهر ماه سال جاری مهلت دارند خلاصه مقالات خویش را به دبیرخانه ارسال نمایند .
لازم به ذکر است کنگره با همکاری مستقیم ، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، جامعه جراحان ایران ، مراکز تحقیقات ترومای سینا ، ترومای جاده ای گیلان ، ترومای کاشان ، ترومای بقیه الله ، ترومای پرستاری کاشان و ترومای شیراز  و ترومای یزد ،  اداره بهداشت ودرمان ستاد کل نیروهای مسلح ، معاونت بهداشت ، امداد ، درمان و آموزش پزشکی سپاه ، پلیس راهور ، بهداری ناجا ،  دانشگاه علوم پزشکی ارتش ، سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور ، شرکت شهر سالم شهرداری تهران ، سازمان پزشکی قانونی ، سازمان نظام پزشکی ، انجمن علمی تروما ، انجمن  علمی جراحان مغز و  اعصاب ، انجمن علمی طب اورژانس ، انجمن علمی جراحان ارتوپدی و.... برگزار خواهد شد .
لازم بذکر است محققین می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه کنگره به شماره 82483358 و یا وب سایت دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) صفحات قطب تروما و  همچنین پست الکترونیک دبیرخانه  ارتباط برقرار نمایند .

***********************************************************

دوره تکمیلی مدیریت مصدومین آغاز شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه اولین برنامه دوره تکمیلی مدیریت مصدومین CTMC با حضور معاون بهداشت و درمان نیروهای مسلح دکتر عراقی زاده و رئیس قطب تروما دکتر خاتمی و رئیس دانشگاه دکتر اصلانی آغاز گردید.

دکتر عراقی زاده در ابتدای این برنامه در سخنانی به ضرورت نگاه جدی به طب نظامی و کسب آمادگی برای بحران های پیش رو پرداخت و گفت : برای رسیدن به این آمادگی سه کار را باید مد نظر قرار دهیم

اول آموزش عرضی و طولی به فارغ التحصیلان .دوم اختصاص دادن بخش مهمی از فعالیت ها و طرح های پژوهشی به طب رزم و تروما و نهایتا ایجاد بخش های متناسب با طب رزم.

دکتر اصلانی نیز در این مراسم  عنوان کرد :

از آنجا که مطالب علمی محدوده ندارد تهدیدها هم حد بر نمی دارد و ما هم برای مقابله با این تهدیدها در همه حوزه های علمی باید آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی در ادامه افزود : ما برای مقابله با تهدیدات ضمن توجه به گذشته باید آینده پژوهشی را در دستور کار خود داشته باشیم که آینده پژوهشی هم یک علم است تا بتوانیم آمادگی لازم در موضوعات گسترده علمی راکسب کنیم.

دکتر اصلانی در پایان گفت : دستاوردهای علمی می تواند پشتوانه مهمی در اقتدار ملی باشد.

لازم به ذکر است دوره تکمیلی مدیریت مصدومین توسط  قطب تروما به مدت یک هفته ویژه پزشکان عمومی برگزار می شود

 

*****************************************************************************************

دكتر ابراهيم متوليان، دبير قطب علمي آموزشي تروما:

تصادفات عامل نيمي از مرگ‌هاي تروما است

تروما به هرگونه عارضه جسمي و روحي ناشي از آسيب‌هاي سريع و ناخواسته عوامل محيطي عنوان مي‌گردد و در واقع هر آسيبي كه به بدن انسان توسط يك عامل خارجي چه جسمي و چه روحي وارد مي‌شود، نوعي تروماست.

براساس آخرين پژوهش‌هاي صورت گرفته تروما در ايران دومين علت مرگ و مير را به خود اختصاص داده و بيش از 50 درصد مرگ و مير ناشي از تروما به علت سوانح ترافيكي و رانندگي است
به گزارش «جوان» دكتر ابراهيم متوليان دبير قطب علمي آموزشي تروما با بيان اين مطلب افزود: تروما به هرگونه عارضه جسمي و روحي ناشي از آسيب‌هاي سريع و ناخواسته عوامل محيطي عنوان مي‌گردد و در واقع هر آسيبي كه به بدن انسان توسط يك عامل خارجي چه جسمي و چه روحي وارد مي‌شود، نوعي تروماست. 
قائم مقام دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) گفت: ما بايد با يك حركت ملي در جهت اصلاح فرهنگ رانندگي، ايمني راه‌ها و خودروهايمان قدم برداريم. 
دكتر متوليان ادامه داد: خوشبختانه در كشورمان متخصصان مبرزي در حوزه علوم تروما وجود دارند و اين از افتخارات كشور محسوب مي‌شود و قطب تروما با مشاركت بسياري از اين اساتيد محترم تأسيس شده است تا مكاني براي هم‌افزايي علمي و نشر علوم تروما و ارتقاي آن باشد. 
وي افزود: بايد بدانيم كاهش آمار مرگ و مير وحشتناك ناشي از تروما به ويژه در حوزه سوانح ترافيكي و جاده‌ها مشاركت بين بخشي همه دستگاه‌هاي مسئول در اين عرصه مانند ناجا، اورژانس كشور، هلال احمر، وزارت راه، صداوسيما، وزارت بهداشت و حتي وزارت ارشاد، آموزش عالي و آموزش و پرورش را مي‌طلبد و تا هم‌افزايي جدي در اين عرصه نداشته باشيم بايد با كوچك‌ترين تعطيلاتي شاهد چندين هزار كشته و مجروح و صدمات بسيار روحي و اجتماعي و اقتصادي ناشي از آن باشيم. 
وي گفت: به دليل اهميت مسئله تروما در كشور و از طرفي با توجه به تجارب برجسته دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) در دوران دفاع مقدس و مواجهه پزشكان بسيج و سپاه با بسياري از تروماهاي جنگي و تلاش‌هاي علمي صورت گرفته در اين حوزه، سال گذشته توليت قطب علمي تروما توسط وزارت بهداشت و درمان به دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) سپرده شد و اين قطب با مشاركت اساتيد و نخبگان علوم تروما در سراسر كشور به ويژه مراكز تحقيقات تروماي وزارت بهداشت آغاز به كار كرد. 
دكتر متوليان در ادامه بيان داشت: در راستاي اهداف عاليه قطب مقرر شد اولين كنگره ملي تروما با هدف بررسي آخرين دستاوردهاي علوم تروما در ايران و ارائه يافته‌هاي علمي نوين در اين خصوص براي متخصصان و برجسته‌سازي اهميت توجه جدي به مقوله تروما براي سياستگذاران در 24دي ماه سال جاري در مركز همايش‌هاي بين‌المللي رازي تهران برگزار شود. 
دبير اجرايي اولين كنگره ملي تروما در ادامه افزود: كميته علمي كنگره تروما با هشت كارگروه تخصصي پيشگيري، درمان تروماهاي رايج، آسيب‌هاي رواني ناشي از تروما، آمار و اپيدميولوژي، توانبخشي، مسائل حقوقي و قانوني در تروما و مديريت و تروما سيستم و آموزش و پژوهش آغاز به كار كرده و فراخوان ارسال مقالات علمي انجام شده است و محققان سراسر كشور تا اول آذر ماه سال جاري مهلت دارند خلاصه مقالات خود را به دبيرخانه ارسال كنند. 
گفتني است اين كنگره با همكاري مستقيم جامعه جراحان ايران، وزارت بهداشت و درمان و مراكز تحقيقات تروماي سينا، تروماي جاده‌اي گيلان، تروماي كاشان، پرستاري كاشان و مركز تحقيقات تروماي شيراز، معاونت بهداشت و درمان سپاه، سازمان بسيج جامعه پزشكي كشور و سازمان پزشكي قانوني و تأمين اجتماعي برگزار خواهد شد.

*************************************************************************************

از سوی وزارت بهداشت، دانشگاه بقیه الله (عج) قطب ترومای کشور معرفی گردید

دکترسید مسعود خاتمی رئیس قطب تروما شد


 

گروه خبر: دکتر سید مسعود خاتمی با حکم  دکتر اصلانی ریاست دانشگاه به عنوان رئیس قطب علمی آموزشی تروما منصوب شد .

شایان ذکر است تولیت قطب علمی آموزشی تروما بر اساس ابلاغیه وزارت بهداشت در چندی قبل به دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) محول گردیده  و بناست قطب علمی تروما به عنوان مرکزی پیشرو در عرصه آموزش ،ارتقاء سلامت و احراز مرجعیت علمی در حوزه علوم تروما در سطح کشور و منطقه حرکت کند.

بر این اساس جلسات هم اندیشی مراکز تحقیقاتی تروما با تولیت قطب چندی است در دانشگاه برگزار می گردد و تا کنون دو جلسه در این راستا برپا شده است و بر اساس آخرین اخبار سمینار دو روزه تروما در بیمارستان امام حسین (ع) اهواز در اوایل اسفند ماه سال جاری توسط قطب تروما و مراکز تحقیقاتی و دانشگاه علوم پزشکی اهواز و جامعه جراحان ایران برگزار خواهد شد.

از سوابق علمی و اجرایی دکتر سید مسعود خاتمی می توان به : معاون بهداری سپاه ، ریاست دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ، ریاست جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ، عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی کشور ، مدیریت گروه جراحی ، مدیر گروه طب اورژانس دانشکده پزشکی و استاد تمام گروه جراحی اشاره نمود.

 

 

 
Skip Navigation Links
اخبار ورویدادها
سمینارها وکنگره هاExpand <a href='?ObjId=2462&PageId=2542'>سمینارها وکنگره ها</a>
درباره قطب
تماس با ما


تابلو اعلانات
آرشيو...

تعداد بازديد
تعدادبازديد 94393

لينکهاي مرتبط

مجلات علمي پژوهشي

مهمترین اخبار
آرشيو...

مقالات
دانلود خلاصه مقالات دومین کنگره مل... دانلود خلاصه مقالات دومین کنگره ملی تروما ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 4338   1395/09/20
آمار کشته ها و مجروحان حوادث رانند... آمار کشته ها و مجروحان حوادث رانندگی شش ماهه اول 94 ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 3798   1394/10/20
ویژه نامه مجله علمی تروما ویژه نامه مجله علمی تروما ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 4822   1393/12/19
تروما در آینه آمار! تروما در آینه آمار! ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 6859   1393/09/23
نگاهی گرافیکی به تلفات جاده ای در ... نگاهی گرافیکی به تلفات جاده ای در ایران و جهان ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 5786   1393/08/25
Efficacy of Prehospital Spine and ... Efficacy of Prehospital Spine and Limb Immobilization in Multiple Trauma Patients ارسال کننده:
قطب علمی آموزشی تروما
بازديد: 4460   1393/06/30
آرشيو...


درباره ما | صفحه اصلی | گالري عکس | پرسش و پاسخ | تماس با ما|اخبار |نقشه سايت
© 2008 All rights Reserved. WWW.BMSU.Ac.Ir